Steve Rothery urodził się 25 listopada 1959 roku w Brampton, Yorkshire. Pochodził raczej ze średnio zamożnej rodziny, ojciec był urzędnikiem w banku, natomiast matka kucharką. Steve od najmłodszych lat interesował się grą na gitarze. Z początku grywał na gitarze akustycznej jednak szybko przesiadł się na Fendera Stratocastera a jeszcze szybciej na gitarę firmy Yamaha. W krótkim czasie gra stała się dla Steve'a wręcz obsesja. W wieku szesnastu lat głównie ćwiczył i doskonalił swój warsztat. Zatrudnił się jako kierowca ciężarówki, ponieważ to mu pozwalało znaleźć odpowiednio dużo czasu na naukę. Zanim trafił do Marillion grywał w kilku mało znanych zespołach takich jak Dark Horse, Pegasus, czy wreszcie Purple Haze. Jednak nie można było mówić w ich przypadku o jakimkolwiek sukcesie i perspektywach na przyszłość. Steve'a bardzo interesowała fantastyka i czytał wszelkie książki i oglądał wszelkie filmy, jakie były z nią związane. Jednak tym razem jego zainteresowania znalazły inny finał. W pewnej gazecie muzycznej Melody Maker Steve przeczytał ogłoszenie zespołu o dziwnej nazwie SilMarillion, który szuka gitarzysty. Właśnie dzięki nazwie Steve postanowil tam zadzwonić. Obie strony nie były jeszcze świadome tego jak ważne było to spotkanie.

Propozycje nagrania swojego pierwszego albumu solowego Steve dostał już w połowie lat '80, jednak materiał ten trafił ostatecznie na album Marillion Misplaced Childhood.

Dopiero z pomocą współpracującego z Marillion Johna Helmera, Pete'a Trewavasa, perkusisty Paula Craddicka i piosenkarki Hannah Stobart, Steve wydał swoją pierwszą solową płytę w 1996 roku Carnival of Souls pod szyldem The Wishing Tree.

Album ten został ponownie wydany w 2001 roku z nową grafiką i dodatkami takimi jak rzadkie klipy wideo i utwory The Wishing Tree.

Projekt The Wishing Tree wraca po ponad 10 latach kolejnym albumem Ostara z 23 marca 2009 roku.

Po bardzo udanej kampanii Kickstarter w listopadzie 2013 roku Steve nagrał swój instrumentalny solowy album The Ghosts of Pripyat z gościnnym udziałem Steve'a Hacketta i Stevena Wilsona.

Wydany we wrześniu 2014 album spotkał się z fenomenalną reakcją zarówno fanów, jak i krytyków.

Wraz z Stevem zespół tworzą: gitarzysta i kompozytor Dave Foster, perkusista Leon Parr, basista Yatim Halimi i klawiszowiec Riccardo Romano. Album został wyprodukowany przez Steve'a i zmiksowany przez Michaela Huntera.

Steve Rothery Band zaczyna koncertowanie na jesieni 2014 roku i kontynuje w roku 2015. Dość szybko do zespołu na trasę dołącza wokalista Martin Jakubski, z którym wykonywali wiele starych utworów Marillion, m.in cały album Misplaced Childhood, który zabrzmiał również w Polsce 15 lutego 2016 roku w warszawskiej Progresji. Zespół ponownie wyruszył w trasę pod koniec 2017 roku odwiedzając Amerykę Południową oraz Europę wiosną 2018 roku. Do Polski ponownie trafili jesienią na dwa koncerty w łódzkiej Scenografii, gdzie prócz całego albumu Misplaced Childhood zagrali również m.in całe Clutching at Straws czy Grendel. SRB zagrali u nas także 13 sierpnia 2021 roku w Gdańsku podczas United Arts Festival. Był to pierwszy występ Steve'a po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

Steve Rothery Band wydał trzy albumy koncertowe: Live in Plovdiv, Live at Bush Hall oraz Live in Rome. Przygotowuje do wydania Blu-ray z koncertu w Londynie, który ostatecznie ukaże się w listopadzie 2021 roku.

W marcu 2016 roku ukazuje się pierwszy tom Postcards form the Road, zawierający zbiór zdjęć Steve'a od lat młodzieńczych, przez te wykonywane we wczesnym okresie Marillion, aż do 1993 roku. Drugi tom planowany jest w niedalekiej przyszłości.

Drugi album Steve Rothery Band planowany jest na początek 2022 roku.

powrót do: the band

Zdjęcie w tle: Rafał Klęk