Ian Mosley urodził się 16 czerwca 1953 roku w Londynie. Pochodził z dość muzycznej rodziny, ponieważ jego ojciec był skrzypkiem Westminster Symphony Orchestra. Dzięki temu oraz zamieszkaniu w Londynie Ian miał od najmłodszych lat możliwość obcowania z muzyka. Pewnego razu, gdy ojciec zabrał go na jeden ze swoich występów a dokładnie na Funny Girl z Barbarą Streisand, Mosley siedział tuż koło perkusisty, którego gra takie zrobiła na nim wrażenie, że postanowił zostać perkusistą. Jednak mimo swojej miłości do jazzu wolał grać w zespole rockowym. Bliskość, jaką mógł uzyskiwać z muzyką dzięki ojcu pozwalała mu na dobry start, ćwiczenia i poszerzania swoich możliwości z doświadczonymi muzykami. Dzięki temu szybko został profesjonalnym perkusistą. Cała wczesna kariera sceniczna Iana opierała się na tym, że był muzykiem sesyjnym, nie marzyła mu się jeszcze wtedy gra we własnym zespole, którego będzie częścią i to którego będzie mógł wnosić swój własny nie wymuszony wkład. Dopiero dołączenie do Marillion dało mu takie możliwości. Nim to jednak się stało udzielał się w takich zespołach jak: Walrus, który prezentował muzykę na pograniczu rocka i jazzu, The Darryl Ways Wolf, grupa Trace, która dla odmiany pochodziła z Holandii, czy wreszcie w zespole Stevena Hacketta, z którym nawiązał najdłuższą i najbardziej obiecującą współpracę. Dzięki grze w zespole Hacketta Ian mógł wyruszyć w trasę koncertową oraz doświadczyć prawdziwej pracy w studiu.

Wreszcie po perypetiach Marillion z poszukiwaniem perkusisty, w tym odejściu samego założyciela Micka Pontiera, Ian stał się pełnoprawnym członkiem zespołu. Właściwie na liście życzeń Marillion znalazł się dwa razy, jednak za pierwszym miał jeszcze podpisany kontrakt ze Stevem Hackettem i nagrywał z nim kolejną płytę. Dopiero za drugim, w tajemnicy Ian pojawił się na sesji nagraniowej do kolejnej płyty Marillion "Fugazi". Chodzą jednak słuchy, że zadebiutował kilka tygodni wcześniej na jednym z koncertów Marillion. Szybko się okazało, że niezwykle pasuje do zespołu ze strony zarówno technicznej jak i został zaakceptowany ze strony prywatnej. Sam, Fish powiedział że po prostu podoba mu się jego poczucie humoru.

W późniejszym czasie Ian zanotował współpracę w projekcie Iris, obok Sylviana Gouvernaira oraz swojego kolegi z zespołu Pete'a Trewavasa. Płyta nosiła nazwę "Crossing the Deserd" i ukazała się w 1996 roku. Ian współpracował również z Johnem Wesleyem.

W 2000 roku ukazała się wspólna płyta z Benem Castle, zatytułowana "Postmankind". Muzyków również wspomagał Pete. Ian również pojawił się na płycie "In The Last Waking Moment" zespołu Edisons Children w 2011 roku. Udzielali się na niej wszyscy muzycy Marillion.

W 2014 miała miejsce niecodzienna sytuacja, gdyż, pierwszy raz Ian ze względów zdrowotnych nie wystąpił na scenie obok Marillion. Miało to miejsce podczas imprezy Cruise to the Edge w kwietniu a zastąpił go Leon Parr z The Steve Rothery Band. Na szczęście było to jednorazowe zdażenie.

19 marca 2019 roku ukazała się książka "Do I Owe You Money?" - zbiór wspomnień Iana Mosleya spisanych przez wieloletnią przyjaciółkę perkusisty Marillion - Georginę Wistow.

powrót do: the band

Zdjęcie w tle: Rafał Klęk