Mark Kelly urodził się 9 kwietnia 1961 roku w Dublinie. Wychowywał się w dość licznej rodzinie, ponieważ sam miał dużo rodzeństwa. Ojciec pracował jako mechanik na kolei, natomiast matka jako gospodyni domowa. Mark dość często podczas swojego dzieciństwa przeprowadzał się. Z początku mieszkał w Hornchurch w Essex, po czym przeprowadził się do Romford, kiedy stał się już dorosły zamieszkał w Bath, gdzie zaczął studiować w Akademii Sztuk Pięknych. W tym samym czasie założył w raz ze swoimi przyjaciółmi swój pierwszy zespól, który nazywał się Chemical Alice. Zespól ten stal się doskonałym miejscem, w którym Mark mógł doskonalić swój warsztat gry na klawiszach. Właściwie to Mark od wczesnego dzieciństwa interesował się techniką a grając na tym instrumencie mógł w pełni się realizować wprowadzając w przyszłości do niego kolejne banki danych, a sama sesja nagraniowa zawsze sprawiała mu najwięcej radości. Chemical Alice był jedynym zespołem, w jakim grał Mark nim stał się członkiem zespołu Marillion. W swojej krótkiej historii zespól ten doczekał się kilku sukcesów, jednym z nich i najważniejszym był wydany w ilości tysiąca sztuk mini album "Curiouser And Curiouser". Zespół ten grywał koncerty w różnych pubach i restauracjach, w jednym z nich grał tuż przed występem Marillion, pod którego był ogromnym wrażeniem, wiedział, że jest to prawdziwy zespół, który naprawdę może wiele osiągnąć i bardzo chciałby być jego częścią. Ogromnym, dlatego zaskoczeniem dla Marka było podejście do niego, Fisha który zaproponował mu przystąpienie do Marillion. Mark długo się nie zastanawiał jednocześnie skazując Chemical Alice na zagładę, czego nie chcieli wybaczyć mu jego koledzy. Jednak droga, jaka wtedy wybrał Mark była jak najbardziej słuszna.

Mark raczej rzadko udzielał się w projektach pobocznych. Możemy go usłyszeć na płycie Johna Wesleya "Under The Red & White Sky", oraz brał udział w nagraniu do koncertowej płyty "Waiting For The Sun To Shine In Paris" tego samego artysty. W roku 1995 został producentem płyty "The Myth Of Independence" grupy Jump.

Po odejściu Marillion z EMI, Mark podobno pracował nad płytą solową, która miała być zainspirowana przejściem Dantego przez piekło. Niestety do tej pory się nie ukazał.

Podobnie jak pozostałych muzyków Marillion, Marka spotkamy na płycie "In The Last Waking Moment" projektu Edisons Children z 2011 roku.

W roku 2012 Mark udziela się w tytułowym (i zarazem najdłuższym) utworze na płycie DeeExpus "The King Of Number 33".

Mark brał również udział w najnowszej płycie Ayreon "The Source" z kwietnia 2017 roku, obok wielu znakomitych muzyków.

29 listopada 2020 roku ukazuje się pierwszy solowy album Marka - Marathon.

powrót do: the band

Zdjęcie w tle: Rafał Klęk