*****

F E A R (Fuck Everyone and Run)

W piątek 23 września 2016 ukazał się 18 studyjny album Marillion "F E A R" (Fuck Everyone and Run). To najbardziej skończony, równy i najlepiej wyprodukowany album od czasów "Marbes".

Spotkał się zresztą z najlepszym przyjęciem fanów i uznaniem przez muzyczną prasę. Odbiło się to również na bardzo dobrej sprzedaży i wydyniu pierwszego singla od wielu lat, którego nawet promował teledysk.

Na płycie znajdziemy 5 kompozycji podzielonych na 17 części i ponad 70 minut nowej muzyki. 3 kompozycje mają ponad 16 minut ("El Dorado" i "The New Kings"), z czego jedna blisko 20 minut ("The Leavers"). Przeplatane są krótszymi kompozycjami, choć i tak trwającymi blisko 7 minut ("Living in Fear" oraz "White Paper").

Pierwotnie album ukazał się jako pre-order za pośrednictwem PledgeMusic. Wsród przeróżnych możliwości i kombinacji zamówienia znalazły się cztery główne edycje; standardowa CD, 2LP, specjalna CD/DVD, oraz ultimate box 2LP/2CD/Blu-ray (w tym wersje 5.1, demo, oraz wizualizacje do każdego z utworów). Wszystkie dostępne tylko w liczbie zamówień.

Do sklepów album trafił za sprawą EAR Music w wersji CD, LP oraz SACD. Ta pierwsza, prócz Europy pojawiła się odrazu w Brazylii, USA, Australii, Rosji i Japonii.

Album dotarł do 4 miejsca w UK (najlepsza pozycja od czasów "Clutching at Straws"), 6 w Holandii czy 8 w Polsce. Promował go fragment "Why Is Nothing Ever True?" z utworu "The New Kings" na ITunes, oraz wydany rok później 6 października singiel "Living in FEAR" na CD/Winyl/Donwloads, który dotarł do pierwszego miejsca UK Single Chart w kategorii "physical" oraz "vinyl".

We wrześniu 2017 roku Marillion ponownie odebrał nagrodę magazynu Prog za najlepszy zespół z UK.

"F.E.A.R." to swego rodzaju koncept album, którego motywem przewodnim jest strach. Zaczyna się od akustycznej gitary i odgłosów dochodzących z przydomowego ogródka by za chwile przybrać znacnie mroczniejszych barw. W "El Dorado" ekspresja, napięcie i wręcz filmowe klimaty przychodzą mi na myśl utwór "The Invisible Man".

Strach przybiera tu wiele form. Mamy tu strach przed władzą, rządzą pieniądza, wojną, aktualną sytuacją na świecie, przemijaniem i wreszcie rozstaniem. Zupełnie przypadkowo album wpisuje się w obecną sytuację z opuszczeniem UE przez UK.

Poszczególne części składają się z osobnych, niezależnych pomysłów, które zespół starał się razem połączyć. Najbardziej niespójną kompozycją wydaje się "The Leavers", jednak z czasem zyskuje ona najwięcej, szczególnie w wykonaniu na żywo. Najbardziej klasyczną wydaje się "The New Kings", która zresztą jako pierwsza trafiła do setlisty podczas występów. Mamy tu niemal gitarową suitę, która dla mnie jest taką współczesną wersją "Blind Curve".

Kompozycje są bogato zaaranżowane i intensywne. Każdy z muzyków ma coś do powiedzenia.

"F.E.A.R." wymaga jednak od słuchacza czasu i zaangażowania by w pełni docenić potencjał jaki w nim drzemie.

Więcej wkrótce, oraz w trzecim numerze magazynu "The Web Poland"!


1. El Dorado (16:45) (i) Long-Shadowed Sun (ii) The Gold (iii) Demolished Lives (iv) F E a R (v) The Grandchildren of Apes 2. Living in F E a R (6:25) 3. The Leavers (19:07) (i) Wake up in Music (ii) The Remainers (iii) Vapour Trails in the Sky (iv) The Jumble of Days (v) One Tonight 4. White Paper (7:18) 5. The New Kings (16:45) (i) F**k Everyone and Run (ii) Russia's Locked Doors (iii) A Scary Sky (iv) Why Is Nothing Ever True? 6. Tomorrow's New Country (1:47) Total: 68:10

Wokal: Steve Hogarth

Gitara: Steve Rothery

Keyboards: Mark Kelly

Bass: Pete Trevawas

Perkusja i instrumenty perkusyjne: Ian Mosley

Gościnnie: Covent Garden String Quartet

Producent: Michael Hunter

Teksty: Steve Hogarth

Okładka: Simon Ward

Wytwórnia: Intact Records / EAR Music

Nagrań dokonano w: Racket Club / Real World Studios (2014-16)

F E A R - sprzedaż w pierwszym tygodniu: Wielka Brytania - pozycja 4 / Holandia - pozycja 6 / Polska - pozycja 8 / Niemcy - pozycja 10 / Francja - pozycja 13 / Włochy - pozycja 14 / Szwajcaria - pozycja 15 / Szwecja - pozycja 17 / Belgia - pozycja 21 / Irlandia - pozycja 27.

F E A R - recenzje/wywiady:

Polska

Teraz Rock: 5/5

10.2016

Rock Serwis FM: 8/10

Wyspa.fm

wywiad z Stevem Hogarthem i Stevem Rothery

Cantara Music

Cantara Music

wywiad z Stevem Hogarthem

ArtRock.pl: 8/10

Muzyczny Zbawiciel Świata

Kinoblog: 8,5/10

Magazyn Gitarzysta: 7/10

To Co Kocham: 3/5

Antyradio

wywiad z Stevem Hogarthem i Stevem Rothery

Głos Kultury

DNA Muzyki: 8/10

Blog Nawiedzonego: 3,5/5

Ukryta Cytadela: 8/10

Interia: 6/10

Szymon Muzyk

Rock Magazyn

Za Progiem

ArtRock.pl: 8+

ArtRock.pl: 8++

RockArea: 8/10

RockArea:9/10

Onet: 3/10

Polityka: 5/10

singiel living in f e a r

Czy pamiętacie kiedy ostatnio Marillion zdecydował się na wydanie singla na fizycznym nośniku? Ponad 10 lat temu...W czerwcu 2007 roku na półki sklepowe w Wielkiej Brytanii trafił singiel "Thank You Whoever You Are". Potem co prawda był jeszcze świąteczny singiel "The Carol of the Bells" w grudniu 2013 roku, ale jedynie w formie cyfrowej. Kilka dni przed prestiżowym występem grupy w londyńskiej Royal Albert Hall, a dokładnie 6 października do sklepów trafi "Living In F E A R". Będzie to zupełnie inny miks piosenki od tej, którą znamy z albumu "F.E.A.R." Singiel ukaże się w formie CD, 12" winyla oraz pliku cyfrowego, a znajdą się na nim następujące utwory:

1. Living in F E A R (Edit) 2. The Leavers : One Tonight (Live) 3. Neverland (Live) 4. Dry Land (Live)

Preorder singla wystartował wczoraj w kilku internetowych sklepach, wydawnictwo nie będzie dostępne na stronie internetowej zespołu. Singiel można zamawiać m.in tu: www.amazon.de

powrót do: dyskografia