30 lat temu ukazał się album Brave

7 lutego ukazał się album Brave. To bez wątpienia największe artystyczne osiągnięcie Marillion. Zainspirowane prawdziwą historią, którą h zaczerpnął ze swojego pamiętnika, w którym zapisywał niezwykłe zdarzenia. Ta dotyczyła dziewczyny zatrzymanej przez policję na moście Severn Bridge. Co ciekawe nie od początku miał być to album koncepcyjny. Sesja nagraniowa w francuskim zamku Marouatte trwała cały 1993 rok i była najdłuższa w historii. Album gotowy był już przed świętami, ale ostatecznie ukazał się w lutym...

"Wręcz monumentalne dzieło Marillion, które jest albumem koncepcyjnym, długo dopieszczane w studiu. Album rozpoczyna się odgłosami z mostu: wody, syreny statku i trzaskiem policyjnego radia… Opowiada historię dziewczyny, od czasu jej narodzin. Wykorzystywana przez ojca, nie znająca praktycznie swojej matki ucieka z domu. Zawód miłosny, eksperymenty z lekami, poszukiwana przez policję. Za sprawą tekstów h docieramy w głąb umysłu naszej bohaterki. Nie mogąc odnaleźć się w coraz szybciej biegnącym świecie, w utworze finałowym dziewczyna skacze z mostu Severn Bridge łączącym Anglię z Walią, a wszystko jest podane w niezwyke kunsztowny i wyrafinowany sposób. Dzieło kończy optymistyczna kompozycja Made Again "Stworzony na Nowo". Właściwie to trudno jest wymienić tutaj jakikolwiek utwór. Mimo że kompozycje grane są na żywo również osobno, to każdy z nich pełni ważną rolę w tej niezwykłej muzycznej historii. Dramaturgia, spektakl, prezentowany przez zespół oraz przez samego pomysłodawcę Steve'a Hogarth'a, który jak mówił podczas nagrań dał z siebie więcej niż wszystko i omal nie umarł, a historię zaczerpnął ze swojego notatnika, w którym wpisywał niezwykłe historie, które tak jak i ta wydarzyły się naprawdę..."

Historia ta poruszyła fanów na całym świecie. Jednak sukces artystyczny nie szedł w parze z sukcesem komercyjnym. Album Brave osiągnął maksymalnie 10 miejsce brytyjskiej listy przebojów i utrzymywał się na niej 4 tygodnie. Singiel The Hollow Man osiągnął miejsce 30 i utrzymywał się na liście 2 tygodnie, natomiast singiel Alone Again in the Lap Of Luxury w ciągu 3 tygodni osiągnął maksymalnie miejsce 53. Niewiele lepiej było w Polsce. The Great Escape był 28, The Hollow Man 44 a Alone Again... najwyżej, zajmując 20 miejsce.

Utwór Fallin' from the Moon został dodatkowo wsparty przez Liverpool Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Daryll'a Way'a. zresztą cała kompozycja The Great Escape doczekała się orkiestrowej wersji. Materiał powstawał od kwietnia '92 roku do stycznia '93 roku. Nagrania trwały od lutego do września '93 roku. Teksty napisał Steve Hogarth przy wsparciu John'a Helmer'a. Okładkę zaprojektowało studio Bill Smith. Przedstawia zbliżoną twarz kobiety. Dodatkowo zdobi ją tekst z dziennika Anny Frank. Nie jest to jednak bezpośrednio związane z treścią albumu i nie ma żadnego znaczenia. Producentem był Dave Meegan, którego wspomagali: Chris Hedge oraz Michael Hunter.

Michael Hunter stworzył również powiązany z albumem Brave utwór River. Kompozycja składała się z siedmiu części. Jej fragment otwierał wykonywany w całości album podczas promującej go trasy koncertowej w 1994 roku.

Trasa koncertowa promująca album trwała niemal cały 1994 rok. Prócz Europy Marillion wystąpił w Japonii i Meksyku. Wykonanie albumu miało niezwykle teatralny charakter. Strój księdza, w którym występował Steve Hogarth, szminka, lustra, wyniesienie h ze sceny podczas utworu Hard As Love, czy świecznik w utworze The Hollow Man to znaki rozpoznawcze tego show. Jedynym pełnym nagraniem wideo z tej trasy był materiał meksykańskiej telewizji z ostatniego na trasie występu Marillion w stolicy Meksyku.

Jednym z wydawnictw CD jest występ Marillion z warszawskiej Sali Kongresowej PKiN.

W roku 1995 światło dzienne ujrzał film Brave The Movie w reżyserii Richarda Stanleya. Obraz nie osiągnął również sukcesu, jednak jest wartościowym uzupełnieniem treści albumu. W roku 1995 ukazało się również wydawnictwo The Making Of Brave zawierające nagrania demo i fragmenty sesji nagraniowych Brave.

W roku 2002 podczas pierwszej edycji Marillion Weekend, która odbyła się w brytyjskim Brean Sands, album został ponownie odegrany w całości i wydany na CD i DVD.

W 2013 Brave znów stał się głównym daniem podczas tym razem trzech edycji Marillion Weekend: w Holandii, Montrealu oraz Wielkiej Brytanii a w holenderskim Port Zelande został odegrany z największym jak dotąd rozmachem, godnym tego wyjątkowego albumu. Nigdy na scenie Marillion nie było tyle sprzętu i oświetlenia. Dodatkowe scenografie oraz wybieg, podkreślały teatr h, a wszystko zostało wydane na niezwykłym wydawnictwie blu-ray Brave Live 2013.

W 2018 album został ponownie wydany w wersji cyfrowej i analogowej Deluxe z nowym remixem zrealizowanym przez Steven'a Wilsona i pełnym zapisem występu Marillion z paryskiej sali La Cigale z 29 kwietnia 1994 roku. Wersja cyfrowa zawierała również specjalnie przygotowany dokument o Brave: It All Began With The Bright Light.


Więcej na stronie: https://invisibleman.webnode.page/products/brave-1994-1/ 

Z okazji wydania albumu Marillion przygotował replikę koszulki z trasy Brave z '94 roku. Koszulka dostępna jest w sklepie Racket Records:

https://www.marillion.com/shop/clothing/RebootShirt001.htm 

Powrót do: Nowości