20 lat "Marbles"

To już 20 lat!

3 maja 2004 roku swoją oficjalną premierę miał trzynasty studyjny album Marillion - "Marbles".

Kilka dni wcześniej - 27 kwietnia 2004 - ukazała się (dystrybuowana tylko w przedsprzedaży) jego dwupłytowa wersja "Deluxe Campaign Edition".

To jedna z najlepszych i najbardziej lubianych przez fanów płyt Marillion. Znajdziemy na niej m.in. takie utwory jak: "The Invisible Man", "Neverland", "Ocean Cloud" czy "Fantastic Place", które na stałe weszły do koncertowego repertuaru Marillion.

Pierwszy singiel z płyty - "You're Gone" - dotarł do 7-mego miejsca brytyjskiej listy przebojów. Warto dodać, że była to pierwsza od "Incommunicado" z 1987 roku piosenka zespołu, która weszła do Top-10. Drugi singiel z "Marbles" - "Don't Hurt Yourself" - osiągnął 16 miejsce we wspomnianym zestawieniu. "Marbles" sklasyfikowano na 11 miejscu rankingu najlepszych albumów 2004 roku prestiżowego magazynu "Classic Rock"

Albumu mogliśmy posłuchać już 18 marca 2004 roku podczas "Listening Party" w warszawskim Traffic'u. Zespół reprezentowali: h, Mark i Ian.

16 maja 2004 odbył się pierwszy występ w ramach polskiej części trasy koncertowej "Marbles" - w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Dodatkowo zespół spotkał się z fanami w pobliskim klubie Kuźnia. Dzień później na krakowskim Rynku odbył się występ akustyczny Los Trios Marillos (h, Steve i Pete ), którego dopełnieniem było spotkanie zespołu w pełnym składzie z fanami w Empiku. 18 maja 2004 Marillion wystąpił w krakowskiej Hali Wisły.

25 października 2004 miała miejsce premiera wydawnictwa koncertowego "Marbles on the Road", dokumentująca występy w londyńskim klubie Astoria z 10 i 11 lipca 2004. Poprzedzona była pokazami w 7 kinach sieci Multikino w Polsce w dniu 21 października 2004.


Więcej o płycie na: https://invisibleman.webnode.page/products/marbles-2004-/


Powrót do: Nowości